.: Na imieniny do: Aureli, Malwiny i Zygfryda .: Gości online: 1
| Strona główna | Napisz

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /module/banner.inc.php on line 155

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /module/banner.inc.php on line 155
N O K      Pl. Poniatowskiego 42 05-830 Nadarzyn tel/fax: (0-22) 7298915  

O nas
Strona główna
Ludzie NOK
Kontakt
 
Działalność
Zajęcia stałe:
Oferta zajęć na rok 2016/2017
Regulamin uczestnictwa w zajęciach
Gordonki
Studio wokalne
Warsztaty komputerowe

Projekty:
Uniwersytet III Wieku
Nok! Teatr
Kino Nokowe
Nok Pęd Band
Klub Seniora
Nok Talent Show
Masz pomysł?
Archiwum

Konkursy:
NOKaut 2016
Archiwum
 
Świetlice NOK
Młochów
Parole
Rozalin
Urzut
Wolica
 
Galerie
Nasze Imprezy
Nasze zajęcia
Nasi Goście
XXIV Finał WOŚP
Wycieczki
Archiwum
 
Publikacje
Folder NOK
Samodzielnik Seniora
Ścieżki historii
Wywiad - 15-lecie NOK
 
Wideo
Last Minute 2014
 
Sąsiedzi i przyjaciele
Pomagają nam
Przyjaciele
Co u sąsiadów?
 
 
 
Artykuły > Ogólne > Parole - news - 2012
ŚWIETLICA
NADARZYŃSKIEGO OŚRODKA KULTURY
W PAROLACH


News | O nas | Przyjaciele Świetlicy | Koło Gospodyń Wiejskich
Kulinarne Instrukcje | Wola Squad | Galeria

REGULAMIN ŚWIETLICY

Przygotowania do świąt
W naszej świetlicy już święta. I nie tylko w świetlicy. Choinki mamy dwie jedną w świetlicy a drugą przed świetlicą ale nie to jest w tym wszystkim najważniejsze. Najważniejsze, że choinki ubieraliśmy wspólnie. W świetlicy z dziećmi a przed świetlicą z dorosłymi mieszkańcami Parol. Efekty naszych prac łatwo zobaczyć szczególnie te przed świetlicą. Wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w te działania. Dziękuję Panom Piotrowi Chruściak za prace na wysokościach, Panom Wojciechowi i Markowi Chruściak za użyczenie specjalistycznego sprzętu aby prace na wysokościach mogły się odbyć i Państwu Renacie i Mirosławowi Chruściak za lampki jak również Państwu Piotrowskim za podarowanie choinek dla świetlicy.
Makaron w roli głównej
Właśnie tak tym razem w świetlicy w Parolach zagościł na stole makaron. Niby nic niezwykłego. Jednak jego rola była zupełnie nowa. Na początku grudnia w świetlicy odbyły się warsztaty robienia dekoracji świątecznych z makaronu. Warsztaty prowadziła Pani Marzena Latoszek. Idealna pora na takie zajęcia bo święta tuż. Potem makaron zamieniliśmy na szyszki. Wykonane przez nas prace można podziwiać na zdjęciach, na facebooku oraz w świetlicy.
Koniec języka za przewodnika, czyli kolejne spotkania z cyklu „Poznajemy Kuchnie Świata”
Witam moi Drodzy Czytelnicy. Pragnę opowiedzieć Wam, co wydarzyło się w Świetlicy w Parolach w listopadzie w dniach 7 i 28.
Zapraszam do odbycia wraz ze mną i moimi gośćmi podróży. Nie jednej, ale dwóch. W dwa ciekawe i kulinarnie i kulturowo miejsca. Zabieram Was w kulinarną podróż do Tajlandii i Pakistanu.
Kierunek Tajlandia. Osoby, które dały się zabrać w tę podróż mało, że zrobiły to z nieukrywaną przyjemnością to również chętnie uczestniczyły w tworzeniu tej podróży. Wszystkie potrawy zostały przyrządzone wspólnie.
Szczypta wyjaśnienia skąd w kuchni tajlandzkiej tak niezwykłe zróżnicowanie. Kuchnia Tajlandii odzwierciedla historię tego kraju. Od XVI wieku do wybrzeży dawnego Syjamu zawijali Portugalczycy. Pojawiali się tu również kupcy indyjscy, arabscy, holenderscy, francuscy, japońscy przywożąc nie tylko towary ale również kulturę. Z tych różnych i licznych inspiracji i wpływów powstała niepowtarzalna tajska kuchnia. Tajemnica tkwi w chińskiej sztuce łączenia 5 smaków: słodkiego, kwaśnego, słonego, gorzkiego i ostrego. W kuchni tajskiej nikt nie stosuje dokładnych przepisów, bo w gotowaniu ważna jest intuicja. W tej kuchni łatwo się zakochać, co mogą potwierdzić wszyscy którzy się z nią zetknęli. Oczarowuje magią smaków, zapachów i aranżacją stołu. Podczas naszego spotkania postanowiliśmy zająć się krewetkami, warzywami i sajgonkami. Wszystko to doskonale wpisuje się w filozofię kuchni tajskiej. Po kuchni tajskiej oprowadzał nas po raz kolejny pasjonat gotowania Sławek, za co bardzo dziękuję.
Kolejną podróż wyznaczaną smakiem odbyliśmy do Pakistanu. Miło było mi powitać gości, którzy zechcieli nam towarzyszyć w kolejnej naszej wyprawie. Zarówno przedstawicielkia Koła Gospodyń Wiejskich z Młochowa, jak również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Parol oraz osoby, które odwiedziły nas po raz pierwszy. Do Pakistanu zabrali nas Shahzad Akram i Katarzyna, jego żona. W tym miejscu pragnę im podziękować za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami. Podczas tego spotkania mieliśmy okazje obejrzeć wystawę fotografii p.t. „Twarze Pakistanu”, wysłuchać pakistańskiej muzyki, która ze względu na wysokie dźwięki jest bardzo charakterystyczna. Mogliśmy również podziwiać typowe dla tego kraju zarówno męskie jak i kobiece stroje. W menu znalazły się takie potrawy jak: baranina w sosie własnym-którą mieszkańcy Pakistanu jedzą z okazji wielkich wydarzeń lub uroczystości, wołowina garam masala, pierożki samosa z sosem chitney, kurczak w szpinaku, chapati tj. podpłomyki, ryż Basmati, raita marchewkowa. Żaden artykuł nie odda smaku, zapachu oraz atmosfery, która nam towarzyszyła podczas tego spotkania.
Wkrótce wszystkie przepisy przygotowywanych przez nas potraw będą dostępne na naszej stronie internetowej www.nok.pl w zakładce Parole.
Spotkania z cyklu „Poznajemy Kuchnie Świata” mają wymiar nie tylko kulinarny, ale również społeczny - wymiana zdań, poglądów i doświadczeń jak również poszerzanie horyzontów poprzez poznawanie różnic kulturowych. Powiedzenie koniec języka za przewodnika nabiera nowego znaczenia. Poruszamy tematy nie tylko kulinarne, ale nawet tak kontrowersyjne jak GMO. Łamiemy stereotypy i chętnie przyjmujemy wiedzę kulinarną od panów - jak wieść gminna niesie - ponoć najlepszych kucharzy. Stąd pomysł na promocję nowego trendu: „mężczyzna w kuchni to zapowiedź wyśmienitego jedzenia”.
W listopadzie miały miejsce dwie takie imprezy. Można o nich przeczytać i obejrzeć fotorelację z tych spotkań na facebooku.
Wystawa fotografii
W świetlicy w Parolach można podziwiać kolejne prace uczestników warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Pana Marka Zdrzyłowskiego. Prace przedstawiają muzyków podczas występów scenicznych. Wystawę można podziwiać do końca roku. Zapraszam.

Wystawa prac "Twarze Pakistanu"
Świetlica NOK w Parolach gości u siebie wystawę prac p.t. "Twarze Pakistanu". W ramach tej wystawy możemy zobaczyć zdjęcia autorstwa Pani Katarzyny Akram jak również pakistańskie stroje zarówno męskie jak i kobiece. Wystawę gościmy do 20 grudnia. Zapraszamy do jej obejrzenia.
Dziękuję Państwu Katarzynie i Shahzadowi Akram za udostępnienie eksponatów na wystawę ze swoich prywatnych zbiorów.
Poznajemy Kuchnie Świata
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Parol do świetlicy na kolejne spotkanie z cyklu "Poznajemy Kuchnie Świata". Data i miejsce spotkania to 28.11.2012 r. godzina 17.00 świetlica NOK w Parolach. Spotkanie uświetni gość z Pakistanu, który przybliży nam tajniki tej jakże ciekawej kuchni.

Zapraszamy!!!

Podziękowanie
Serdeczne podziękowania dla Państwa Sierpińskich za przekazanie do świetlicy NOK w Parolach gier edukacyjnych i puzzli.

"Szczepionka na zimę czyli zjedz jabłko" - akcja trwa
Miło mi poinformować, że wciąż trwa u nas w świetlicy akcja "Szczepionka na zimę czyli zjedz jabłko". Możliwa ona jest dzięki ofiarności Państwa Renaty i Mirosława Chruściak, którzy podarowali dorodne jabłka na rzecz tej akcji. W imieniu własnym oraz dzieci dziękuję ofiarodawcom.

Wodzeni za nos, czyli kulinarna wycieczka do Tajlandii
Podczas kolejnego już spotkania z cyklu „Poznajemy Kuchnie Świata” wybraliśmy się do Tajlandii.

„W egzotycznej i wyrafinowanej kuchni Tajlandii, nazywanej krainą uśmiechu, łatwo się zakochać. Magią smaków, zapachów i aranżacją stołu potrafi oczarować nawet wytrawnego smakosza. Jest to kuchnia niezwykle zróżnicowana, tak jak różnorodne są klimaty, pejzaże i przyroda tego kraju”.

Po raz kolejny w podróż zabrał nas z nieukrywaną pasją Sławek. Przewodnikiem był nasz smak i ciekawość innych kultur i smaków. W roli głównej wystąpiły sajgonki, krewetki i tempura, która w połączeniu z naszą pomysłowością może zostać królową na naszych stołach.

Relacja fotograficzna ze spotkania, które odbyło się w dniu 07.11.2012 r. poniżej.
Palcem po mapie, czyli sushi w Parolach
Przeglądając "Wiadomości Nadarzyńskie" zwróciłam uwagę na pewną konwencję, która towarzyszy opisywaniu wydarzeń, które obyły się na terenie naszej gminy. Wszystkie, albo prawie wszystkie rozpoczynają się od: "dnia (w tym miejscu data) odbyło się". Postanowiłam tego nie robić. Zapytacie czemu? Z bardzo prostego powodu miejsce, w którym pracuję i ludzie z którymi pracuję zasługują na to, aby zrobić to w sposób wyjątkowy. Postaram się tak właśnie opisać to, co zdarzyło się w Parolach 24 października.
Tego dnia w świetlicy odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Poznajemy kuchnie świata", poświęcone sushi. Robiliśmy sushi i poznawaliśmy jego składniki i rodzaje. Skorzystaliśmy z uprzejmości pana Sławomira Majewskiego miłośnika gotowania i dobrego jedzenia, który podzielił się swoją wiedzą i umiejętnościami z tego zakresu. Podejmowaliśmy próby, skuteczne zresztą, jedzenia pałeczkami. A należy zaznaczyć, że w gronie osób biorących udział w tym spotkaniu byli tacy, dla których przygoda z sushi i z pałeczkami dopiero się zaczęła i korzystali z nich po raz pierwszy. Wszystkim, którzy spróbowali swoich sił w robieniu sushi z całego serca gratuluję. Świetnie sobie poradzili a trening czyni mistrza. Zupełnie możliwe i prawdopodobne, że kiedy talent i potencjał kulinarny, który uczestnicy tego spotkania niewątpliwie już posiadają, zostanie połączony z wiedzą na temat sushi, którą właśnie zdobyli, Parole zostaną zagłębiem najlepszego sushi w naszej gminie. O Parolach świat już śpiewa teraz jeszcze zaznacza się na kulinarnej mapie, no może jeszcze nie świata, ale gminy Nadarzyn na pewno. W przyjemnej atmosferze okraszonej dobraną odpowiednio do okazji muzyką, degustowaliśmy przygotowane sushi. Efekty naszych działań można zobaczyć na naszym facebooku. Wyglądało świetnie i smakowało równie wybornie. To zasługa Agnieszki, Bożeny, Haliny, Karoliny, Kasi, Katarzyny i Renaty. Kolejne spotkanie z cyklu "Poznajemy kuchnie świata" już w listopadzie.
Szczególne podziękowania dla Pani Katarzyny Akram, która była bardzo pomocna podczas przygotowania pierwszych zwojów sushi. Relacja fotograficzna z tego wydarzenia na naszym facebooku Świetlica Parole.
"Szczepionka na zimę czyli zjedz jabłko"
Świetlica w Parolach wzbogaciła się o gablotę, która niebawem zawiśnie na ścianie zewnętrznej. Przez cały październik trwała akcja "Szczepionka na zimę czyli zjedz jabłko" a było to możliwe dzięki temu, że do świetlicy zostały przekazane jabłka w ilości wystarczającej aby każdego dnia każde dziecko mogło zasilić swój organizm porcją witamin. Wszystko to dzięki Państwu Mirosławowi i Renacie Chruściakom z Parol. Dziękuję również za wsparcie, dobrą współpracę, zaangażowanie i przywiezienie dyń, jak również za wspaniałe przyjęcie mnie w świetlicy w Parolach.

"Poznajemy Kuchnie Świata"
24 października 2012 r. o godzinie 17.00 Mieszkańców Parol zapraszamy do Świetlicy NOK w Parolach, w której odbędzie się spotkanie z cyklu "Poznajemy Kuchnie Świata" - Robimy sushi. Podczas spotkania będzie słówko o sushi, próba jego wykonania oraz degustacja.

Wystawy
W naszej świetlicy do końca października można oglądać dwie wystawy:
- uczestników warsztatów fotograficznych w NOK pod kierunkiem Marka Zdrzyłowskiego,
oraz
- wystawę prac dzieci biorących udział w zajęciach plastycznych w NOK pod kierunkiem Elżbiety Baur.Święta w świetlicy
W naszej świetlicy już święta. I nie tylko w świetlicy. Choinki mamy dwie jedną w świetlicy a drugą przed świetlicą ale nie to jest w tym wszystkim najważniejsze. Najważniejsze, że choinki ubieraliśmy wspólnie. W świetlicy z dziećmi a przed świetlicą z dorosłymi mieszkańcami Parol. Efekty naszych prac łatwo zobaczyć szczególnie te przed świetlicą. Wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w te działania. Dziękuję Panom Piotrowi Chruściak za prace na wysokościach, Panom Wojciechowi i Markowi Chruściak za użyczenie specjalistycznego sprzętu aby prace na wysokościach mogły się odbyć i Państwu Renacie i Mirosławowi Chruściak za lampki jak również Państwu Piotrowskim za podarowanie choinek dla świetlicy.Archiwum newsów 2013
Archiwum newsów 2012
Archiwum newsów 2011
Archiwum newsów 2010
 

jPORTAL 2