.: Na imieniny do: Aureli, Malwiny i Zygfryda .: Gości online: 2
| Strona główna | Napisz

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /module/banner.inc.php on line 155

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /module/banner.inc.php on line 155
N O K      Pl. Poniatowskiego 42 05-830 Nadarzyn tel/fax: (0-22) 7298915  

O nas
Strona główna
Ludzie NOK
Kontakt
 
Działalność
Zajęcia stałe:
Oferta zajęć na rok 2016/2017
Regulamin uczestnictwa w zajęciach
Gordonki
Studio wokalne
Warsztaty komputerowe

Projekty:
Uniwersytet III Wieku
Nok! Teatr
Kino Nokowe
Nok Pęd Band
Klub Seniora
Nok Talent Show
Masz pomysł?
Archiwum

Konkursy:
NOKaut 2016
Archiwum
 
Świetlice NOK
Młochów
Parole
Rozalin
Urzut
Wolica
 
Galerie
Nasze Imprezy
Nasze zajęcia
Nasi Goście
XXIV Finał WOŚP
Wycieczki
Archiwum
 
Publikacje
Folder NOK
Samodzielnik Seniora
Ścieżki historii
Wywiad - 15-lecie NOK
 
Wideo
Last Minute 2014
 
Sąsiedzi i przyjaciele
Pomagają nam
Przyjaciele
Co u sąsiadów?
 
 
 
Artykuły > Ogólne > Parole - news - 2013
ŚWIETLICA
NADARZYŃSKIEGO OŚRODKA KULTURY
W PAROLACH


News | O nas | Przyjaciele Świetlicy | Koło Gospodyń Wiejskich
Kulinarne Instrukcje | Wola Squad | Galeria

REGULAMIN ŚWIETLICY

Warsztaty świąteczne odwołane
Z powodu przerw w dostawie energii elektrycznej i fatalnych warunków atmosferycznych przeprowadzenie części zajęć nie byłoby możliwe. W związku z tym warsztaty są przeniesione na przyszłą sobotę 14.12.2013 r. Za utrudnienia przepraszamy.

Choinki i ozdoby choinkowe

Listopadowe malowanie na bawełnie
Ponieważ warsztaty "Malowania na bawełnie" cieszyły się dużym zainteresowaniem, zostały powtórzone w listopadzie. Ty razem również zdobiliśmy koszulki i torby. Warsztaty po raz kolejny poprowadziła Pani Ania Balsam.
Jabłko w roli głównej
Jabłko jest wszystkim bardzo dobrze znane, ale jego walory smakowe są trochę niedoceniane. Możliwe, że uznane za zbyt tradycyjne. O tej porze roku mamy całą gamę jabłek: od słodkich i kwaśnych poprzez małe i duże po zielone, żółte i czerwone. Ogłaszając konkurs „(NIE)ZWYKŁE JABŁKO” postanowiliśmy przypomnieć, jak wdzięczne są te owoce i na ile różnych sposobów można wykorzystać jabłka w naszej kuchni. W świetlicy w Parolach w dniu 18 października podczas imprezy „Jabłko w roli głównej” Jury w składzie: Pani Agnieszka Kmieć, Pani Barbara Syller, Pani Danuta Woźniak musiały zmierzyć się z niełatwym zadaniem wyłonienia najlepszej potrawy. Poziom był bardzo wysoki a potrawy wyjątkowo smaczne. Na stołach zagościł śledź z jabłkiem, wątróbka z jabłkiem, zupa jabłkowa z grzankami cynamonowymi, tradycyjne i te mniej tradycyjne szarlotki, rogaliki z jabłkami i pierogi, empanadillas z jabłkami. Po burzliwej dyskusji Jury ogłoszono wyniki: I miejsce zajęła zupa jabłkowa z grzankami cynamonowymi przygotowana przez Panią Agnieszkę Sokołowską ze świetlicy w Urzucie, II miejsce szarlotka z bitą śmietaną wykonana przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Parol, III miejsce tradycyjna szarlotka przygotowana przez Panią Iwonę Świergiel z Wolicy. Gratulujemy!!! Po wręczeniu dyplomów i rozdaniu nagród pozostali uczestnicy imprezy mogli degustować 11 zgłoszonych do konkursu potraw. Ponadto bawiliśmy się w archeologów i trenowaliśmy nasze zdolności rysunkowe i skojarzeniowe podczas kalamburów. To był wieczór spędzony w bardzo miłym towarzystwie, oby takich było jak najwięcej!

Ogromne podziękowania dla Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Parol za to, że wygraną w konkursie przekazały na rzecz świetlicy w Parolach.
Chciałabym podziękować moje córce Magdzie i wolontariuszce Ani, które pomagały mi tego dnia przy dekoracji sali oraz podczas prowadzenia zabaw.
Dzięki hojności Państwa Renaty i Mirosława Chruściak, każdy uczestnik mógł otrzymać symbol spotkania - jabłko. Jabłka stanowiły również wystrój sali.
Chciałam gorąco podziękować Stowarzyszeniu Fotograficznemu Migawka za dokumentację fotograficzną spotkania.


Tradycyjnie już fotorelacja ze spotkania na naszej stronie www.nok.pl w zakładce Parole i na facebooku.
Malowanie na bawełnie

Jak w prosty sposób ozdobić bluzkę i dlaczego to nam się tak podobało?
Kiedy kupujemy bluzkę jest ogromne prawdopodobieństwo, że gdzieś istnieje dokładnie taka sama. Ba jest to niemal pewne. Kiedy natomiast stworzymy coś sami zapewne jest to jedyne w swoim rodzaju. W taką oto podróż, tworzenia rzeczy niepowtarzalnych, zabrała nas Pani Ania Balsam. Odwiedziła nas z warsztatami „Malowania na bawełnie”. Każdy z uczestników mógł stworzyć koszulkę i torbę. To, co można zrobić z białą bluzką może być zaskakujące. Świetna zabawa. Wspaniałe efekty a w czasach masowej produkcji, możemy być dumni, że chociaż w części, zrobiliśmy coś ręcznie.
Poznajemy Kuchnie Świata - Zakładnicy naszych spiżarni, czyli lato zamknięte w słoiku.
Po wakacyjnej przerwie wraca cykl spotkań „Poznajemy Kuchnie Świata”. Cykl spotkań poświęcony gotowaniu. Na początku października odbyło się spotkanie pt. ”Zakładnicy naszych spiżarni, czyli lato zamknięte w słoiku”. Spotkanie dotyczyło przetworów. I tak pojawiły się pod wieloma postaciami ogórki, które królowały podczas spotkania, gruszki, dynia, papryka, buraczki, grzyby, kapusta, śliwki. Obyła się degustacja wszystkich przetworów. Od słonego do słodkiego. Nastąpiła wymiana przepisów, informacji i tajników dobrej kuchni. Bo przepis, przepisem, ale każdy ma swoją tajemnicę. Pojawiły się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Parol jak również zaproszone Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Młochowa, które zawojowały nasze kubki smakowe opieńkami. Wyśmienite. To mój faworyt jak również ogórki kiszone i sałatka z kapusty. Było smacznie, było pachnąco i kolorowo. To nasz sposób na wspomnienie lata. A wasz jaki jest? Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania, że zechcieli podzielić się swoimi tajemnicami.

Pielęgnowanie tradycji wieńca dożynkowego
Dożynki się już odbyły. Przypomnijmy, że w tym roku wygrał wieniec wykonany przez Panie Renatę Chruściak i Bożenę Piotrowską. Dlaczego do tego wracam? Ponieważ mieliśmy w tym swój udział. Pomagaliśmy w pracach związanych z tworzeniem zwycięskiego wieńca. A w dniu 21 września odbyło się spotkanie podsumowujące akcję „Pielęgnowania tradycji wieńca dożynkowego”. Skierowane głównie do uczestników akcji. Paliliśmy ognisko, piekliśmy kiełbaski i ziemniaki. Był również pyszny sernik z malinami upieczony przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Oczywiście były też nagrody dla wszystkich tych, którzy zaangażowali się w dożynkowe działania. Nagrody otrzymali Amanda, która najwięcej swojego czasu i pracy poświęciła wieńcowi, Basia, która również mocno się angażowała, Renata, Ania, Angelika, Sandra, Paulina, Dominik, Sandra, Ewelina, Bartosz, Piotr. Wszystkim bardzo dziękuję. Dziękuje również Kołu Gospodyń Wiejskich za podarowanie, podczas tego spotkania, świetlicy kuchenki mikrofalowej. To wzbogaca naszą kuchnię i daje nam nowe możliwości.W roli głównej: Jabłko

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia do pobrania TUTAJ.

"Szczepionka na zimę, czyli zjedz jabłko"
Miło mi poinformować, ze wznawiamy akcję „Szczepionka na zimę, czyli zjedź jabłko”. Możliwa jest ona dzięki podarowaniu przez Państwa Renatę i Mirosława Chruściak jabłek. Z akcji korzystają wszystkie dzieci przychodzące do świetlicy. Przypomnę, iż w ubiegłym roku akcja trwała od pierwszych dni jesieni do wiosny. Również dzięki Państwu Chruściak. Za co im serdecznie dziękuję.

Poznajemy kuchnie świata
Wznawiamy spotkania z cyklu "Poznajemy kuchnie świata". 9 października w świetlicy w Parolach odbędzie się spotkanie pt. "Zakładnicy naszych spiżarni, czyli lato w słoiku" poświęcone będzie przetworom. Będzie można zarówno spróbować, jak i wymienić się przepisem. Zapraszamy.

Malowanie na bawełnie

Buszujący w zbożu
W naszej gminie tradycją jest, że dożynki odbywają się w pierwszą niedzielę września. Jest mnóstwo atrakcji, a wśród nich konkurs na wieniec dożynkowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co się za tym kryje. Co i kto! Wieniec, który jest zgłoszony do konkursu to efekt końcowy żmudnej pracy często kilku osób. Czy zadaliście sobie kiedyś pytanie skąd wzięła się tradycja wieńca dożynkowego? Jakimi zasadami rządzi się wyplatanie wieńca? Kiedy należy zbierać zboże? W tym roku postanowiliśmy się tego dowiedzieć! Pomagaliśmy w tworzeniu wieńca dożynkowego Pani Renacie Chruściak i Pani Bożenie Piotrowskiej z Parol.
Wspólnie zbieraliśmy zboże, po uprzednim przeszkoleniu w kwestii wybrania odpowiednich kłosów oraz techniki ich zbierania. Czy to było łatwe? Niby tak, ale biada temu, kto sądzi, że można było „wejść w zboże” i wycinać na oślep. Kłosy muszą spełniać restrykcyjne kryteria - wybieramy tylko te zdrowe i dorodne. To jednak dopiero początek. Po zebraniu odpowiedniej ilości wybranych rodzajów zbóż, trzeba je powiązać w pęczki. Dopiero wtedy następuje kulminacyjny punkt przedsięwzięcia - nawijanie kłosów na metalowy stelaż (to, że był to ogromna zasługa Pana Artura, który z drutu wykonał to, co sobie autorki wymyśliły). Uwicie wieńca wymaga poświęceń! To złodziej czasu! Pani Renata i Pani Bożena przez ponad tydzień cierpliwie (pośpiech nie jest tu wskazany) przywiązywały pęczki do ramion stelaża. Było warto! Wieniec uwity przez Panią Renatę Chruściak i Panią Bożenę Piotrowską na powiatowych dożynkach w Pruszkowie zajął III miejsce, na dożynkach w Nadarzynie zajął I miejsce!!! Gratulacje!!!

Razem ze mną tradycje wieńca dożynkowego poznawali:
Amanda, która wykazała się ogromną pracowitością i cierpliwością, Basia, która niewiele jej ustępowała, Renata, Ania, Andżelika, Sandra, Paulina, Dominik, Sandra, Ewelina, Bartosz, Piotr. Jeśli chodzi o najbardziej zaangażowanych to nie koniec jeszcze ich przygody z wieńcem.

Fotorelacja na stronie www.nok.pl w zakładce Parole oraz na świetlicowym facebooku.

Urlop
Świetlica NOK w Parolach informuje, że w dniach 15.08.2013 r. - 06.09.2013 r., z powodu urlopu, będzie NIECZYNNA.

Czekoladowe fondue
Czekolada deserowa plus śmietana para sprawnych rąk, dużo owoców i świeczki i mamy przepis na czekoladowe fondue. Wyśmienity deser i fajna przygoda podczas poznawania nowych przepisów.

Wakacyjne warsztaty z gliną
W naszej świetlicy odbywają się wakacyjne warsztaty. Do połowy sierpnia będą prowadzone zajęcia poświęcone różnym tematom. W lipcu odbyły się warsztaty z gliną, jak również warsztaty plastyczne. Zarówno warsztaty z gliną, jak i warsztaty plastyczne, podczas których malowaliśmy na płótnie, poprowadził nasz gość Pani Dorota Suwalska. Pani Dorota była u nas nie po raz pierwszy. Zapoznała nas z tajnikami tworzenia glinianych figurek, naczyń jak również pracy z płótnem, farbami akrylowymi i pędzlem.
Wakacyjne warsztaty szycia
Warsztaty szycia, czyli co można zrobić z kawałka materiału, nitki i wyobraźni. Można wiele. Przekonały się o tym uczestniczki warsztatów prowadzonych w naszej świetlicy. Dowiedzieliśmy się jak podarować drugie życie zużytym już jeansom. Co można zrobić ze starych kieszeni lub kawałka białego materiał i wstążki. Szycie może być świetną zabawą szczególnie, kiedy ma się tak pojętne uczennice jak uczestniczki warsztatów. Należy podkreślić, że warsztaty szycia nie należą do prostych. Wymaga to cierpliwości, uwagi i wytrwałości. Powstały ozdobne poduszeczki, torby, etui do telefonu.
Wiem, co jem
Taki tytuł nosi program prowadzony przez Katarzynę Bosacką. My również postanowiliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób poprawić, jakość posiłków, które na co dzień spożywamy. 26 czerwca w świetlicy odbyło się spotkanie z panią Wandą Szwed, która pokazała, w jaki sposób świadomie, zdrowo i pomysłowo można się odżywiać. Dokonała również prezentacji wielofunkcyjnego urządzenia termomix. Dzięki tej „najmniejszej kuchni świata”, bo tak na świecie jest nazywane to urządzenie, mogliśmy doświadczyć takich niespodzianek kulinarnych jak sok z natki pietruszki i wyjątkowo soczystej piersi z kurczaka. Nie zabrakło również bułeczek, ciasta drożdżowego, kawy czy wreszcie wyśmienitych lodów. Wielkie podziękowania dla pani Wandy.

Noc Świętojańska, czyli cuda wianki
Czy zastanawialiście się, co to to za noc ta noc świętojańska, skąd taka nazwa, dlaczego w te noc paliło się ogniska i co z tymi wiankami? I czy wiecie, jaka legenda jest związana z tą nocą? My na te wszystkie pytania znaleźliśmy odpowiedź w niedzielę 23 czerwca, kiedy to podczas zorganizowanej na świetlicy Nocy Świętojańskiej nie tylko dowiedzieliśmy się tego wszystkiego, ale również upletliśmy wianek i puszczaliśmy go „do falującej wody”, paliliśmy ognisko.
Rozegraliśmy mecz piłkarski przy użyciu chusty animacyjnej, mimo upału uruchomiliśmy naszą wyobraźnię podczas kalamburów i stworzyliśmy najdłuższy, jak dotąd, wspólny rysunek. Nie zabrakło słodkości w postaci lizaków i ciasta czekoladowego, były również pieczone kiełbaski i grochówka. Próbowaliśmy również ustalić jak to jest z tym kwiatem paproci - jest, czy go nie ma? Zdania były podzielone, bo chociaż z naukowego punktu widzenia coś takiego jak kwiat paproci nie istnieje to najsłynniejsza legenda związana z nocą świętojańską mówi coś innego (odsyłam do „Kwiat paproci” Józef Ignacy Kraszewski). A ponieważ w każdej legendzie tkwi ziarnko prawdy postanowiliśmy sprawdzić, każdy w swoim ogródku. Ponieważ było tego dnia bardzo gorąco nie zabrakło lodów ufundowanych przez sołtysa Parol pana Mirosława Chruściaka. Po części przeznaczonej dla dzieci i rozdaniu nagród, dorośli obecni tego dnia w świetlicy, postanowili wykorzystać taką okazję i przedyskutować dalszą strategię rozwoju i promocji lokalnych dóbr i tradycji.
Ogromne podziękowania dla Sebastiana Jakubowskiego za pomoc przy organizacji i dokumentację fotograficzną tego spotkania, dla mojej córki Magdy, która jako wolontariuszka pomogła w prowadzeniu gier i zabaw tego dnia oraz dla mojego męża Sławka za przygotowanie grochówki dla wszystkich uczestników nocy świętojańskiej. Podziękowania również należą się Piotrowi Arszennikowi za wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego specjalnie na ten dzień oraz Koła Gospodyń Wiejskich, które tradycyjnie już nas wsparło tym razem pomidorami, napojami i pomocą.

Noc Świętojańska
W niedzielę 23.06.2013 r. zapraszamy do świetlicy NOK w Parolach zainteresowanych wzięciem udziału w Nocy Świętojańskiej. Startujemy o 17.00. Dowiemy się co to za noc, skąd taka nazwa, i dlaczego w tę noc pali się ogniska. Oczywiście nie zabraknie ogniska i innych atrakcji.
Zapraszamy!!!

Jeden z najważniejszych dni w roku z NOK
W sobotę 1 czerwca Nadarzyński Ośrodek Kultury zaprosił dzieci ze świetlic NOK na świętowanie Dnia Dziecka. Impreza składała się z dwóch części. Pierwsza to ponad 2 godzinne szaleństwo w Gravitan Junior w Maximusie, druga to bardzo interesująca wizyta w Medincusie. Gravitan Junior to fantastyczne miejsce, w którym dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji: trampoliny, bieżni, piłek, zjeżdżalni, xbox. Pozbawieni butów, ale tylko na czas zabawy, a wyposażeni w świetny humor i wygodne stroje podskakiwali, turlali się, zjeżdżali, kopali i rzucali, ale tylko piłkę. Nawet takie miejsce, jak Gravitan, gdzie można stracić całe pokłady energii, nie było w stanie pozbawić zapału do zabawy naszych dzieci. Uczestnicy „wyprawy” po krótkiej przerwie, regeneracji sił i uzupełnieniu płynów, niecierpliwie czekali na dalszy rozwój wypadków. Z balonami w ręku, głośno, lecz bardzo grzecznie pożegnaliśmy się z Gravitanem, a raczej z Paniami, które dbały o nasze bezpieczeństwo. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY! To nie był koniec atrakcji tego dnia. Autokarem przemieściliśmy się do Medincusa, gdzie zajęła się nami Pani Wanda. Dzięki niej mogliśmy zobaczyć m.in. kolekcję ślimaków. Spotkaliśmy renifery i konie, usłyszeliśmy wiele ciekawostek o życiu tych zwierząt. Wszystkie dzieci będące z nami mogły skorzystać z jazdy konnej. Po całym dniu atrakcji czekały na nas grillowane kiełbaski, napoje oraz słodka niespodzianka - wyśmienite ciasta przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Parol!!!

Dziękuję wszystkim za pomoc przy przenoszeniu napojów i ciast, szczególnie młodzieży ze świetlicy w Urzucie i dzieciom ze świetlicy w Parolach.

Monika Majewska - Instruktor NOK
Podziękowanie
Serdecznie dziękuję firmie GRAVITAN HEALTH AND SPORT CLUBS z siedzibą w Jankach, za zaproszenie dzieci ze świetlic Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury do sali zabaw GRAVITAN JUNIOR w Maximusie.
Dzięki Państwa uprzejmości dzieci w tym szczególnym dla Nich dniu - Dniu Dziecka! przez 2,5 godziny korzystały ze wszystkich dostępnych na miejscu atrakcji.

Kamila Michalska - Dyrektorka NOK


Dzień Dziecka 2013

…jak to w SCANI bywało…
10 maja 2013 r. w ramach integracji międzyświetlicowej dzieci i młodzież ze świetlic NOK w Urzucie, Wolicy i Parolach gościły w firmie SCANIA, której siedziba mieści się w Starej Wsi. Na miejscu wręczono nam kamizelki odblaskowe byśmy byli widoczni i bezpiecznie poruszali się po terenie firmy. Na początku zaproszono nas na prezentację multimedialną dotyczącą działalności SCANIA w kraju i na świecie. Oj!!! Dowiedzieliśmy się naprawdę wielu ciekawych rzeczy:) Później podzielono nas na 3 grupy, z których każda miała szansę zobaczyć warsztat naprawczy i przejechać się TIR-em. Chętni i odważni sami zasiadali „za kółkiem” tej ogromnej maszyny i mogli ją poprowadzić!!! Całemu spotkaniu towarzyszył pyszny poczęstunek i bardzo miła atmosfera. A to wszystko zawdzięczamy Pani Katarzynie Kobus, której ogromnie gorąco dziękujemy.
Dekorowanie ciast masą cukrową w świetlicy NOK w Parolach.
Kocham ludzi z pasją. Dlaczego? Ponieważ pasja sprawia, że chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami i inspirują innych swoimi zainteresowaniami. Dzięki nim w naszej świetlicy możliwe są spotkania z cyklu „Poznajemy kuchnie świata”. 8 maja br. świetlicy NOK w Parolach odbyło się kolejne już spotkanie, tym razem Pani Agnieszki Kmieć i Pani Katarzyny Skura „oswajały” nas z masą cukrową oraz zdradziły kilka kulinarnych tajemnic np. jak upiec równy biszkopt. To na początek, potem było już tyko bardziej słodko i kolorowo. Nasze instruktorki wyposażone w cały arsenał foremek, stempelków i oczywiście masy cukrowej zademonstrowały jak wykonać z tej plastycznej masy dekoracje. Pani Kasia z ogromnym zaangażowaniem i niebywałą zręcznością, pokazywała jak obłożyć cały tort masą cukrową.

Mieliśmy też okazję podziwiać prezentację multimedialną oraz fotograficzną „dzieł sztuki” naszych instruktorek. Chciałabym być modelką, dla której Pani Kasia na kolejne urodziny stworzy konia czy być Kasią, dla której Agnieszka przygotowała tort, w kształcie prześlicznego słonecznika z kilkoma ogromnej urody pszczółkami. Tort, który wygląda jak przysłowiowy „milion dolarów”, szkoda zjadać. Pani Agnieszka była już gościem NOK podczas Dnia Kobiet i opowiadała o swojej pasji a o jej torcie przygotowanym na tę uroczystość krążą legendy. Kobieta ulepiona z masy cukrowej siedząca na torcie z podbiła niejedno serce. Pani Agnieszka, wykazując się pedagogicznymi zdolnościami, zdradziła nam tajniki świetnego kremu do tortów i idealnego biszkoptu. Mogliśmy przygotować, dzięki wykorzystaniu gadżetów przywiezionych przez Panie, kolorowe dekoracje. Powstały przepiękne białe róże i białe torty - ponieważ maj to miesiąc komunii. Wspaniały smak ciasta i efektowny wygląd to rezultat naszych zmagań.

Ogromnie miło nam było gościć Panią Agnieszkę Kmieć oraz Panią Katarzynę Skura, które oczywiście znajdą się na naszej liście Przyjaciół Świetlicy. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania. Tradycyjnie już fotorelacja ze spotkania na naszej stronie www.nok.pl w zakładce Parole i na facebooku. Przepisy na biszkopt, krem i masę cukrową w zakładce Kulinarne Instrukcje.

Ogromne podziękowania dla Pani Agnieszki Kmieć i Pani Katarzyny Skura za podzielenie się swoją pasją i umiejętnościami podczas spotkania z cyklu "Poznajemy Kuchnie Świata".
Nie daj się nudzie!!!
Wiedziałam, że spotykamy się z Panem Tomaszem Archerem. Nie spodziewałam się jednak, że w drzwiach świetlicy NOK w Parolach stanie człowiek z ogromnym pudłem i oświadczy, że… będziemy ożywiać bakterię! Po tym oświadczeniu w naszej świetlicy mogło zdarzyć się wszystko, a co się kryło? Powinniście byli zjawić się w naszej świetlicy żeby zobaczyć jak powstawała bakteria i jak ją potem ożywialiśmy. Spotkanie udowodniło, że przy pomocy prostych narzędzi i pełnej pomysłów głowy można oczarować dzieci oraz zachęcić je do własnych poszukiwań i odkryć. Połączenie wiedzy naukowej z wyobraźnią sprawia, że takie spotkania przyciągają uwagę i dostarczają naukowej wiedzy w sposób łatwy i przyjemny. Pan Tomasz jest pomysłodawcą i twórcą Pracowni Wiedzy (Nie)zbędnej w której nawet najbardziej opornych na jej przyswajanie, uczy bez poczucia uczenia, poprzez zabawę. Tak muszę zmartwić wszystkich uczestniczących w spotkaniu. Moi drodzy uczyliście się!!! Prawda, że to było przyjemne.
Fotorelacja ze spotkania na stronie www.nok.pl w zakładce Parole i na naszym facebooku.
Poznajemy kuchnie świata
W dniu 08.05.2013 r. w świetlicy NOK w Parolach odbędzie się spotkanie z cyklu "Poznajemy kuchnie świata". Tym razem będzie słodko. Zdobienie ciast masą cukrową. Serdecznie zapraszamy od godziny 17.00.

Wycieczka do Scania Polska S.A.
Nadarzyński Ośrodek Kultury
we współpracy z firmą
SCANIA POLSKA S.A.

organizuje

10 maja (piątek) 2013 r.
w godz. 14.00 - 17.00


wycieczkę dla dzieci ze świetlic
do siedziby firmy w Starej Wsi.

Zapewniamy autokar.


„Zróbmy razem coś dla Ziemi”
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, czym jest nasze najbliższe otoczenie. Jeszcze większego znaczenia nabiera nasze najbliższe otoczenie, kiedy żyjemy z plonów Ziemi. Wtedy rozumiemy jak ważne jest, aby o naszą Ziemię dbać, sama zrobi tylko tyle ile może. Postanowiliśmy „podarować Ziemi uśmiech” i pomóc jej w walce z tym, co funduje jej człowiek, czyli ze śmieciami, które lądują w pobliskich rowach. Każdy papierek mniej, to więcej uśmiechu i radości ziemi. Kiedy zdamy sobie również sprawę z tego, jaką spuściznę zostawiamy swoim potomnym, sprawa przysłowiowego jednego papierka nabiera nowego wymiaru. W kwietniu był „Dzień Ziemi”, my, nasz w Parolach zorganizowaliśmy we wtorek 30. Akcję zorganizowali: sołtys Parol pan Mirosław Chruściak, Koło Gospodyń Wiejskich i świetlica NOK w Parolach. Wyruszyliśmy spod świetlicy i przez około 2 godziny sprzątaliśmy nasze najbliższe otoczenie. Po akcji wszyscy uczestniczyli w ognisku, piekli kiełbaski, jedli „kociołek” i pieczone w ognisku ziemniaki. To na ciepło a na zimno były lody ufundowane przez pana Mirosława Chruściaka i Koło Gospodyń Wiejskich. Mimo mojego zaangażowania okazało się, że nie przygotowałam się tak dobrze do akcji jak myślałam. Czego zabrakło? Zabrakło śpiewników. Była gitara, był „operator” gitary w osobie pana Sławomira Majewskiego i śpiewniki też były ale w liczbie niewystarczającej. Na usprawiedliwienie mam tylko to, że nie spodziewałam się takiego zainteresowania wspólnym śpiewaniem. Wniosek na przyszłość - stworzyć wspólnie z dziećmi i młodzieżą śpiewnik świetlicowy, wybrać utwory i być przygotowanym na takie spotkania.

Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników akcji: Adama, Amandy, Andżeliki, Bartosza, Dominika, Eweliny, Kuby, Maćka, Natalii, Piotrka, Sandry O., Sandry T., Weroniki, dla Koła Gospodyń Wiejskich i sołtysa pana Mirosława Chruściaka. Szczególne podziękowania dla Amandy i Natalii za największe zaangażowanie w akcję oraz dla Kuby, jako najmłodszego uczestnika a jednocześnie najbardziej zaangażowanego w działania ekologiczne. Poczęstunek dla wszystkich uczestników akcji zapewnili sołtys pan Mirosław Chruściak i Koło Gospodyń Wiejskich.

Specjalne i zapewne nie ostatnie, podziękowanie dla mojego męża Sławka, który był ogromnym wsparciem podczas całej akcji i zapewnił oprawę muzyczną oraz wykorzystując swoje zdolności kulinarne przygotował „kociołek”. uczestnicy akcji wiedzą co to jest i, zapewne, jeszcze długo będą pamiętać smak dziczyzny podarowanej przez Państwa Piotrowskich. Akcja nie udałaby się również gdyby nie Agnieszki (to nie pomyłka było ich więcej niż jedna), Bożeny, Edyta, Kasia, Renata, Mirosław i gdyby nie pan Grzegorz, który zaopiekował się tym, co zebraliśmy podczas akcji. A swoją drogą, to bardzo ciekawe, co znajdowaliśmy. Fotorelację z akcji można obejrzeć na naszej stronie www.nok.pl w zakładce „Parole” oraz na naszym facebooku. Jeszcze raz ogromne podziękowania i do zobaczenia na innych naszych wspólnych akcjach.

Mam nadzieję, że kierowcy przejeżdżający przez Parole w dniu 30.04.2013 r. po przeczytaniu tego artykułu wykażą większe zrozumienie niż podczas akcji.
Pracownia wiedzy (nie)zbędnej
Nadarzyński Ośrodek Kultury

zaprasza
7 maja 2013 r., godz. 16.00

na spotkanie z Tomaszem Acherem
inicjatorem i twórcą miejsca wyjątkowego

Pracowni wiedzy (nie)zbędnej

świetlica NOK w Parolach


Zapraszamy na spotkanie dzieci i młodzież, dziewczynki i chłopców, ciekawych świata, poszukujących informacji z różnych dziedzin, tych którym się nudzi i tych którzy nigdy się nie nudzą, „pożeraczy książek” i wielbicieli cyferek…

Jeżeli chcesz przeżyć ciekawą przygodę, odkryć to, co nieodkryte, sprawdzić swoje umiejętności… PRZYJDŹ!!!

Wstęp wolny!

Wystawa prac
Braliśmy udział w konkursie NOK "Palma i pisanka". Nasze prace nie wygrały, ale tylko dlatego, że konkurencja była bardzo silna. Zgłoszone prace można było podziwiać w naszej świetlicy do końca kwietnia.

Wystawa fotografii pt. "Kobiety dla kobiet"
W świetlicy w Parolach z okazji Dnia Kobiet odbyła się wystawa fotografii pt. "Kobiety dla kobiet". Autorkami prezentowanych prac były kobiety i prezentowane zdjęcia przedstawiały twarze kobiet. Idealna wystawa z okazji święta Pań.
"Dzień Ziemi"
„Zróbmy razem coś dla ziemi"

Sołtys Parol Pan Mirosław Chruściak,
Koło Gospodyń Wiejskich
i
świetlica NOK w Parolach

w dniu 30.04.2013 r. zapraszają
wszystkich sympatyków ekologii i wsi Parole na

„Dzień Ziemi”.

Spotykamy się o 15.00 przed świetlicą.
Od 15.00 do 17.00 będzie się odbywać „sprzątanie świata”.
Od 17.00 dla wszystkich uczestników akcji ognisko, kiełbaski, muzyka.

Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie swojego uczestnictwa u sołtysa Parol, w świetlicy NOK w Parolach lub pod nr tel. 605-911-300. Dzieci chcące wziąć udział w akcji proszone są o dostarczenie zgody od rodziców na uczestnictwo w akcji. Nie dotyczy dzieci będących z rodzicami.

Projekt: Uganda
Projekt "Oblicza Ugandy" jest efektem 5 tygodniowej podróży do tego afrykańskiego kraju, zrealizowanej w ramach projektu Stowarzyszenia Katedra Kultury, współfinansowanego ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa SprawZagranicznych RP w 2012 r. W naszej świetlicy przyjął formę statyczną...
W miesiącu lutym plansze prezentowane były w formie wystawy. Znajdowały się w przestrzeni świetlicowej i zajmowały zwykle jej centralną część. Ciągła obecność sprawiała, że dzieci i młodzież żywo interesowała się planszami. Były eksponowane w sposób umożliwiający dzieciom i młodzieży zapoznanie się ze zdjęciami i treściami umieszczonymi na planszach. Podczas trwania projektu dzieci i młodzież zadawały pytania dotyczące prezentowanych treści. Gdzie leży Uganda? Co jest na zdjęciach? Kto jest na zdjęciach? Dostrzegały różnice i podobieństwa ze swoim życiem i swoim miejscem zamieszkania. Wspólnie szukaliśmy na mapie położenia geograficznego Ugandy oraz rejonów z których pochodzą ludzie prezentujący swoje historie znajdujące się na planszach. Każdy mógł przedstawić swój punkt widzenia na temat kraju i warunków tam panujących. Na koniec dzieci wybrały plansze, które je szczególnie zainteresowały a raczej historia na niech przedstawiona.

Więcej o podróży i projekcie tutaj: http://www.uganda-in-the-eyes-of-many.org"Kalkografia z Dorotą"
W lutym mieliśmy przyjemność gościć w świetlicy Panią Dorotę Suwalska autorkę wielu książek nie tylko dla dzieci i młodzieży. Tym razem odwiedziła nas z warsztatami kalkografii. A czym jest kalkografia? O tym właśnie mówiła i tego nas uczyła Pani Dorota. Powstały ciekawe prace, które można podziwiać w naszej świetlicy. Dziękujemy Pani Dorocie za wprowadzenie nas w tajniki prasowania kalki :)
Wystawa prac
W świetlicy gościmy wystawę prac uczestników warsztatów plastycznych, które miały miejsce w Młochowie zorganizowanych w ramach projektu Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki "Lato na wsi", których współorganizatorem był Nadarzyński Ośrodek Kultury.
Wystawę można podziwiać do końca marca.Z myślą o sobie czyli zdrowa dawka egoizmu
W świetlicy odbyły się w dniu 23.01.2013 r. bezpłatne warsztaty kosmetyczne. Poprowadziła je Pani Magda - personalny doradca kosmetyczny. Poprowadziła nas przez tajniki dobrej pielęgnacji dłoni, ust i twarzy. Pokazała i opowiedziała nie tylko o tym w jaki sposób pielęgnować ale również w jaki sposób dobrać odpowiednio podkład i w jaki sposób go nakładać. Takie warsztaty to nie tylko wzbogacenie się o nową wiedzę to również świetny sposób na poprawienie sobie nastroju. To właśnie zdrowa dawka egoizmu. Dziękuję Pani Magdzie za warsztaty i wszystkim za przybycie i świetna zabawę.
Warsztaty kosmetyczne

Archiwum newsów 2013
Archiwum newsów 2012
Archiwum newsów 2011
Archiwum newsów 2010
 

jPORTAL 2