www.nok.pl

:: Wolica news 2015
Artykuł dodany przez: michal (2016-04-10 10:54:48)

ŚWIETLICA
NADARZYŃSKIEGO OŚRODKA KULTURY
W WOLICY    News     O nas     Kulinaria     Galeria 

REGULAMIN ŚWIETLICY

Wracamy do tradycji
Obrzędy i tradycje dawnej Polski ukazują bogactwo ludzkich przeżyć i atmosferę niezwykłych przygotowań w oczekiwaniu na nadejście Świąt Bożego Narodzenia. Wykonywanie różnego rodzaju ozdób choinkowych to bardzo przyjemne i jednoczące całą rodzinę zajęcie, a także podtrzymywanie tradycji z czasów dzieciństwa naszych rodziców i dziadków. Ozdoby robione własnoręcznie i rodzaje choinek miały różne znaczenia; np. choinka sosnowa - symbolizowała wierność, szyszki sosnowe-ciepło i zacisze domowego ogniska, orzechy-symbol siły. My w tym roku postanowiłyśmy pokazać dzieciom ozdoby z czasów naszego dzieciństwa-czasu jedynego w swoim rodzaju i niepowtarzalnego. Powstały: tradycyjny łańcuch z papierowych kolorowych pasków, przekładany łańcuch z bibuły, harmonijkowy łańcuch z bibuły i słomek, aniołki ze słomy i z papieru, pawie oczka oraz papierowe bombki. Jednak największą radość sprawiło nam wszystkim wspólne, po raz pierwszy w działalności naszej świetlicy, ubieranie choinki. Dzieci wieszały na drzewku jabłuszka, pierniki, długie cukierki, orzechy i bardzo cieszyły się z tego, że nasza praca dała taki wspaniały efekt. Wprowadziło to nas w świąteczny nastrój, dało satysfakcję ze wspólnie spędzonego czasu i przyczyniło się do podtrzymywania świątecznych tradycji. Obiecujemy, że będziemy te tradycje kultywować w następnych latach. Serdeczne podziękowania wraz z życzeniami Szczęśliwego Nowego Roku 2016.
Szopka Bożonarodzeniowa
Tradycyjna szopka przedstawia stajenkę betlejemską, a w niej Świętą Rodzinę z Dzieciątkiem w żłóbku. Są tam także anioły, pasterze, Trzej Królowie i zwierzęta. W listopadzie, poza świecznikami z szyszek - upominkami na spotkanie opłatkowe, dzieci wspólnie z rodzicami bardzo czynnie zaangażowały się w przygotowanie szopki na konkurs plastyczny organizowany przez NOK. Pomysłodawcą naszej pracy była p. Ilona Świergiel- mama uczestniczek zajęć. Tym razem postacie powstały z żołędzi, kasztanów, szyszek, liści, co przysporzyło wiele radości ze wspólnego tworzenia czegoś nowego i niepowtarzalnego. Efekty można podziwiać na naszej stronie internetowej. Serdecznie dziękuję wszystkim za pomysłowość, pracę, zaangażowanie i poświęcenie wolnego czasu. Jesteśmy bardzo dumni ponieważ Nasza szopka zajęła drugie miejsce w kategorii praca zbiorowa, kl. 4-6.
Warsztaty twórcze
Dnia 23 października 2015r.w świetlicy NOK w Wolicy odbyły się "Warsztaty twórcze" poprowadzone przez Annę Balsam instruktorkę NOK-u, która zajmuje się działaniami na rzecz młodzieży(zajęcia teatralne, animacje i inne). Twórcze myślenie można rozwijać poprzez różnego rodzaju ćwiczenia, których celem jest wydobywanie zdolności do działań i umiejętności pracy w grupie. Pani Ania zaproponowała zadania rozwijające twórcze myślenie i wspólną pracę -wspólne Działanie np. wykonanie kartki życzeń na podany temat używając 3 kolorów oraz rymowanych życzeń w określonym czasie. Oto niektóre z nich:
a)Nadarzyński Dzień Pieroga.
Robiąc pierogi bolą cię nogi, kiedy zjesz nadarzyńskiego piroga,
to on na więcej pierogów ochoty ci doda.
b)Dzień pluszowego misia.
Kochany pluszowy misiu
przytulić cię ma ochotę mały Krzysiu,
składamy ci najlepsze życzenia,
niech się spełnią twoje marzenia.

2.Budowanie skojarzeń.
Uczestnicy otrzymali po siedem kartek, sznurek, dziurkacz i flamastry. Ich zadaniem było napisanie siedmiu wyrazów kojarzących się z Wolicą oraz wykonanie małej książeczki poprzez połączenie sznurkiem. Najpopularniejsze skojarzenia:
a)świetlica-7
b)tańce -7
c)dom -6
d)przyjaźń, ciocia Basia i miłość po 5 osób.

3.Twórcze przekształcanie.
Wybrane najważniejsze hasło-skojarzenie przedstawiono za pomocą krzesła, arkusza białego papieru, sznurka, taśmy, kredek i flamastrów. Prace były różnorodne i każdy mógł nadać swój tytuł każdej pracy, np. przyjaźń-ekipa, dom - świat, dom rodzinny, rodzinna atmosfera, świetlica-ciocia Basia, radość-wspomnienia itp.

Warsztaty przebiegały w bardzo miłej, domowej i naprawdę przyjacielskiej atmosferze. Bardzo podobały się zarówno młodzieży, dzieciom jak i ich rodzicom. Dały one możliwość przeżycia satysfakcji z pracy i jej efektów, zdrowej rywalizacji i umiejętności współpracy w grupie.
Serdecznie dziękujemy p. Ani i z niecierpliwością oczekujemy na dalszy ciąg zajęć.WARSZTATY BĘBNIARSKIE W ŚWIETLICY
10 października 2015r.w świetlicy NOK w Wolicy odbyły się warsztaty gry na bębnach poprowadzone przez Anikę Kamińską, pasjonatkę podróży, wielbicielkę muzyki i tańców Afryki Zachodniej oraz specjalistkę gry na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata. Panią Anikę najbardziej zafascynowała gra na bębnach (djembe-djembe).Podczas spotkania poznaliśmy zasady dotyczące prawidłowej postawy podczas gry na bębnach, i tak: - jak siedzieć-kręgosłup wyprostowany,nogi całymi stopami oparte o podłogę. - jak ustawiać instrumenty-przytrzymujemy kolanami i odchylamy lekkodo przodu, tak by uzyskać właściwe brzmienie. Dowiedzieliśmy się również,że djembe to instrument muzyczny pochodzący z Afryki stanowiący rodzaj kielichowego jednomembranowego bębna, zrobionego zeskóry koziej lub bydlęcej, naciągnięty za pomocą kolorowego sznurasłużącego do strojenia i jako ozdoba. Na podstawie słowa "Propotopopotopoto"uczyliśmy się rozróżniać podstawowe dźwięki, a są to: 1.-Bas(B) to najniżej brzmiące uderzenie otwartą dłonią w środekmembrany. 2.-Ton(O)otwarty-wysoki czyli uderzamy przy jego krawędzi złączonymi palcami. Warsztaty gry na bębnach okazały się bardzo interesującą i świetną zabawą rozwijającą koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową,któradostarczyła nam niesamowitych wrażeń i niezwykłej energii.Takie spotkania dają nam możliwość poznania czegoś nowego i bardzo potrzebnegow naszym życiu. Naprawdę polecam! Warto cieszyć się takimi chwilami.Niech żałują Ci,którzy nie przyszli.

Filmik z warsztatów do obejrzenia na https://youtu.be/Y5LsIY_aHos
Warsztaty twórcze

Warsztaty bębniarskie

Tańce Wolica

POŻEGNANIE LATA
Dnia 28.08.2015r. odbył się kolejny już piknik "Pożegnanie lata" zorganizowany przez Nadarzyński Ośrodek Kultury, sołtysa Stanisława Żukowskiego i Radę Sołecką Wolicy. W programie jak co roku było wiele atrakcji: dmuchańce, trampolina, pokaz zumby, zawody strzeleckie prowadzone przez koło LOK o Puchar radnego Jacka Żukowskiego, przejażdżka kładem pod opieką p.Darka Jóżwiaka, stoisko z zabawkami, goframi, zapiekankami itp. Wystąpił także zespół z Chmielnej z pięknymi piosenkami biesiadnymi. Najwięcej jednak mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości zgromadził koncert zespołu "MIG". Wspólne grillowanie z sołtysem, członkami rady sołeckiej i pracownikami NOK skusiło wielu chętnych na darmową kiełbaskę. Zwieńczeniem imprezy była dyskoteka na której bawiono się prawie do północy.Nad prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwała ochrona, policja i służba zdrowia.
Informacja
W dniach 17.07 - 18.08.2015 r. świetlica z powodu urlopu i malowania placówki będzie nieczynna.

Wolica Wakacje

Piknik rodzinny
W czerwcu w świetlicy NOK w Wolicy odbył się kolejny już Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka zorganizowany przez Nadarzyński Ośrodek Kultury, koło LOK, sołtysa i Radę Sołecką Wolicy.
Tym razem pod hasłem "Tak żyj, abyś zdrowy był". Człowiek zdrowy to człowiek szczęśliwy- to motto naszej imprezy.
Wśród wielu atrakcji największym zainteresowaniem cieszyły się, pokaz tańca, zumba oraz pokaz mody ekologicznej ECO MODA.
Stroje bardzo różnorodne, kolorowe i niezwykle pomysłowe wykonane zostały z materiałów przeznaczonych do recyklingu, czym wzbudziły podziw jury i zebranych mieszkańców.
Ponadto czas uatrakcyjniały zawody strzeleckie w różnych kategoriach wiekowych, pod fachowym nadzorem prezesa GZ LOK w Nadarzynie pana Franciszka Antonika, pana majora Ireneusza Pisarskiego oraz członków koła LOK w Wolicy z Krzysztofem Tolakiem na czele.
W Kąciku kulinarnym "Wiem co jem" rozróżnialiśmy przedmioty przy pomocy zmysłów dotyku i smaku, rozdzielaliśmy nasiona grochu od fasoli i posilaliśmy się owocami, warzywami i ciastami upieczonymi przez rodziców i panie z Rady sołeckiej. Ponadto można było wykazać się talentem plastycznym i sportowym.
Pasjonatów charakteryzacji zaproszono do stoiska przy którym malowano buzie.
Zwieńczeniem imprezy, w której udział wzięło ponad 50 dzieci i młodzieży były gratulacje zwycięzcom i podziękowania za bardzo aktywny udział w przygotowanych atrakcjach oraz wręczenie nagród, pucharów, medali, upominków i prezentów ufundowanych przez Nadarzyński Ośrodek Kultury i pana Krzysztofa Tolaka.
Piknik zakończył się wspólnym grillowaniem, co było doskonałą okazją do podzielenia się wrażeniami z popołudnia spędzonego w bardzo miłej, rodzinnej i przyjacielskiej atmosferze.

W imieniu własnym oraz dzieci pragnę złożyć bardzo gorące, serdeczne, z głębi serca płynące podziękowania i wyrazy uznania za zaangażowanie, wkład pracy i uśmiech na twarzy niezawodnym mamom dzieci uczęszczających do naszej świetlicy,
a także pani Paulinie Piśkiewicz- naszej instruktorce tańca, paniom: Grażynce, Monice, Paulinie i Basi za malowanie buziek, członkom koła LOK z Wolicy, prezesowi ZG LOK panu Franciszkowi Antonik i panu majorowi Ireneuszowi Pisarskiemu za przeprowadzenie i zapewnienie bezpieczeństwa podczas zawodów strzeleckich,
sołtysowi Stanisławowi Żukowskiemu, Radzie Sołeckiej w osobach: przewodniczącej- pani Basi Oprządek, pani Marysi, pani Alicji, pana Mariusza oraz radnemu Jackowi Żukowskiemu za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu pikniku i wszystkim mieszkańcom za przybycie i wspólnie spędzony czas.
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka to wyjątkowy dzień, dlatego Nadarzyński Ośrodek Kultury od kilku lat zaprasza dzieci ze świetlic do wspólnego celebrowania tego święta. W tym roku NOK ufundował swoim podopiecznym korzystającym z zajęć świetlicowych (świetlice w: Parolach, Młochowie, Rozalinie, Urzucie, Wolicy) wyjazd do miejsca, w którym nie można się nudzić. Co to za miejsce? To Farma Iluzji, istny raj dla dzieci. W tym niezwykłym Parku Edukacji i Rozrywki próbowaliśmy rozwikłać tajemnice lewitującego kranu, nie rozbić głowy podczas spaceru w labiryncie luster, utrzymać równowagę w chacie tajemnic czy odkryć jak działa zakręcony domek. Przy meblach olbrzyma mogliśmy sobie robić tylko zdjęcia, bo wspięcie na nie wymagało drabiny. Dla odważnych był szlak trapera, na kłopoty tunel zapomnienia, dla ciała ścieżka zdrowia, a dla wytrwałych i cierpliwych wiklinowy labirynt. To był dzień pełen wrażeń. Pogoda i humory nam dopisały. Dorośli niech żałują, że nie są już dziećmi, a dzieci… dzieci tego dnia świetnie się bawiły.
Piknik rodzinny

"Eko-moda"
Świetlica NOK w Wolicy
zaprasza do udziału w pokazie mody
"Eko-moda"- konkursie mody ekologicznej.

Konkurs adresowany jest do dziewcząt w wieku 7-13 lat. Odbędzie się dnia 06.06.2015r w świetlicy NOK w Wolicy o godz.14-tej. Temat dowolny(strój sportowy,wieczorowy,do szkoły itp..),ale jest jeden warunek:musi być wykonany z surowców selektywnie zbieranych- wtórnych. Zgłoszenie uczestnictwa do 31.05.2015r do instruktora świetlicy Barbary Skrobisz osobiście lub pod numer tel.501-303-622, ewentualnie na e-mail swietlicawwolicy@nok.pl Spotkanie wszystkich uczestników konkursu dnia 05.06.2015r w świetlicy o godz.18.30.

Dla zwycięzców(trzy pierwsze miejsca przewidziane są nagrody, a dla uczestników-upominki.

Sprzątanie świata
Sołtys,Rada Sołecka wsi Wolica
Nadarzyński Ośrodek Kultury-Świetlica w Wolicy
zapraszają mieszkańców do udziału w akcji

" Sprzątanie świata"

23.05.2015r(sobota) o godz.10.00.


Zapewniamy worki i rękawiczki.

Zbiórka na ul.Długiej od Katowickiej i Centralnej koło sołtysa.

Zapraszamy serdecznie.


 Nasza Marzanna w Urzucie z okazji "Powitania Wiosny"
Marzana to kukła wykonana ze słomy przedstawiająca boginię, którą palono lub topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę.
Wiosna jest porą roku kiedy przyroda budzi się do życia i my mamy więcej energii i więcej czasu na wspólne zajęcia z dziećmi.Tak więc dobrym pomysłem okazał się wspólny z rodzicami udział w warsztatach robienia Marzanny.
Po długiej i burzliwej dyskusji wspólnie z rodzicami postanowiliśmy użyć sukienki, gazet, kolorowej włóczki i innych materiałów.Wynik pracy okazał się zachwycający.Oprócz warkoczy z kolorowej włóczki, zrobiliśmy coś oryginalnego. Do głowy przykleiliśmy twarz aktorki, kwiat gerber z papieru jako broszka, apaszka na szyję i nasza kukła gotowa.
Było dużo radości, śmiechu co nie miara, a najważniejsze dużo dobrej zabawy.

Serdecznie dziękuję rodzicom za przyniesione materiały, bezinteresowną pomoc i aktywny udział we wszystkich zajęciach-warsztatach organizowanych przez świetlicę. Mam dla nich ogromny szacunek i życzę wszystkim instruktorom tak oddanych rodziców.


Dekoracja świątecznych jajek
W pierwszych dniach marca w świetlicy NOK w Wolicy odbyły się warsztaty ozdabiania jaj styropianowych m.in. makaronem oraz pisankize sznurka. Zajęcia te zostały zaplanowane na ten właśnie miesiąc ponieważ postanowiłyśmy wziąć udział w Gminnym Konkursie Plastycznym organizowanym przez NOK "Pisanka i Palma". Bardzo modne i coraz popularniejsze są ozdoby świąteczne z makaronu. My robiliśmy już bombki, a teraz postanowiliśmy ozdobić jajka drobniutkimi gwiazdeczkami. Choć to mozolna wymagająca cierpliwości praca to efekty dają satysfakcję. Dzieci wykorzystały również cekiny i kolorowe tasiemki.
Dom na Wielkanoc można udekorować w bardzo prosty sposób wykonując jajka ze sznurka. Będą się ładnie prezentowały zawieszone w oknach, położone na stole czy jako dekoracja wazonu z kwiatami. Potrzebne materiały to: pół szklanki kleju typu Vicol,1/4 szklanki wody,balony w kształcie jaj, kolorowe nitki, wstążki, tasiemki, sznurki, nożyczki i miseczka na klej. Dzieci wykonywały te prace z dużym zaangażowaniem, które dały uczestnikom wiele radości, zadowolenia i dobrej zabawy oraz możliwość poznania nowych technik kreatywnego tworzenia.
Marzec w Wolicy
06.03.2015r. godz.18.00-20.00-warsztaty „Ozdabiania jajek makaronem”

07.03.2015r. godz.14.00-18.00-warsztaty „Pisanki ze sznurka”

13.03.2015r. godz.17.00-warsztaty „Marzanna”

14.03.2015r. godz.14.00-19.00-warsztaty „Marzanna” cd. oraz „Kwiaty z bibuły”

20.03.2015r. godz.17.00-udział w imprezie „Powitanie Wiosny”
w świetlicy NOK w Urzucie

21.03.2015r. godz.14.00-warsztaty „Pisanka i Palma” na konkurs NOK-u

27.03.2015r. godz.19.00- „Spotkanie Wielkanocne” dla Dzieci biorących udział w zajęciach świetlicowych i ich Rodziców

28.03.2015r. godz.14.00-19.00-warsztaty „Ozdoby wielkanocne”Dekoracja, upominek, prezent w kształcie serca
W dniach 13 i 14 lutego 2015r. w świetlicy NOK w Wolicy miały miejsce warsztaty rękodzieła artystycznego. Postanowiliśmy wykonać papierowe serca - upominek na Walentynki dla swoich najbliższych. Było to bardzo pracochłonne zajęcie, dlatego też zajęcia trwały przez dwa kolejne dni. Do pracy potrzebne nam były paski czerwonego papieru,styropianowa podkładka pod wzór serca, klej i wykałaczki. Przystąpiliśmy do pracy z nadzieją, że papierowa dekoracja w kształcie serca spodoba się każdej obdarowanej kobiecie. Powstałe serca można ozdobić koralikami, kokardą, zrobić wieszaczek ze wstążki i powiesić na ścianie.
Dzieci początkowo były trochę zaniepokojone długim czasem wykonywania prac, ale tak im się podobało, że nawet chłopcy wzięli się do pracy. Każdy uczestnik warsztatów zabrał swoje serce do domu, by wręczyć mamie z okazji walentynek.

Wykonane serca możemy obejrzeć w galerii.
Kreatywne tworzenie
06 lutego 2015r. w świetlicy NOK w Wolicy rozpoczęliśmy cykl warsztatów dla dzieci i ich rodziców "Kreatywne tworzenie-czyli proste sposoby na piękne ozdoby". Pierwsze spotkanie i hasło "Jak zrobić papierowe kwiaty". Pomysł się podobał,więc postanowiliśmy wykonać gerbery, które mogą posłużyć jako dekoracja czy piękna broszka lub ozdoba stołu,a nie wymagają dużych nakładów finansowych. Wystarczy kilka arkuszy kolorowego papieru, linijka, cyrkiel, klej, ostre nożyczki, trochę chęci, wyobraźni i cierpliwości. Żeby powstał jeden kwiatek potrzebnych jest sześć kółek różnej wielkości tego samego koloru i jedno małe innego koloru. Kółka składamy, wycinamy płatki, sklejamy od największego do najmniejszego i oto mamy swój własny, niepowtarzalny kwiatek.
Zajęcia upłynęły w bardzo miłej atmosferze. Były okazją do wymiany doświadczeń, zacieśnienia więzi. Nie zabrakło owoców i słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy na kolejne warsztaty w każdy piątek o 17-tej i sobotę o 14-tej.

 WOŚP
11 stycznia 2015r. Klaudia Rowińska, Zosia i Marysia Świergiel oraz Zuzia Aluchnia wraz z opiekunem (instruktorem świetlicy) wzięły udział w zbiórce pieniędzy na WOŚP-dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Dziewczęta z dużym zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy godnie reprezentowały wolontariuszy NOK-u. Cieszymy się, że choć w niewielkim stopniu mogłyśmy wesprzeć tak szczytny cel.
Podziękowania należą się naszemu sołtysowi Stanisławowi Żukowskiemu, który interesuję się naszą działalnością i przyszedł wesprzeć nas duchowo i materialnie oraz mamom naszych wolontariuszek za dobre słowo i transport z puszkami do NOK-u.

Ponadto chciałam również podziękować zespołowi tanecznemu ze świetlicy za piękny występ-układ taneczny przygotowany przez instruktora NOK Paulinę Piśkiewicz aby wspomagać WOŚP w siedzibie NOK.

Już drugi raz kwestowałyśmy na stacji paliw w Wolicy gdzie pracownicy z ogromną życzliwością nas przyjmują i goszczą w imieniu kierownictwa.
Ogromnie jesteśmy Im wdzięczni i składamy serdeczne podziękowania. Spotkanie opłatkowe
6. stycznia 2015 r. w świetlicy NOK w Wolicy odbyło się 11 już spotkanie opłatkowe dla mieszkańców, zorganizowane przez Sołtysa, Radę Sołecką i Nadarzyński Ośrodek Kultury. Wśród licznie przybyłych gości obecni byli przedstawiciele władz Gminy Nadarzyn i Powiatu Pruszkowskiego, ksiądz parafii Pęcice i radny Jacek Żukowski. Przebiegające w miłej, radosnej i rodzinnej atmosferze spotkanie było okazją do uroczystego złożenia życzeń kończącym w tym roku 90 lat mieszkańcom sołectwa: pani Annie Schabowicz, pani Janinie Urban, pani Elżbiecie Daszkowskiej i panu Franciszkowi Majewskiemu. Były również podziękowania dla pana Mieczysława Doktorskiego, który od ponad 20 lat zajmuje się społecznie miejscową kaplicą, pani Stefanii Kozłowskiej, pani Marii Milczarek za opiekę (w czasie przebudowy) nad przydrożną kapliczką ulokowaną przy ulicy Ogrodowej.

Tradycyjnie wszyscy mogli obejrzeć Jasełka przygotowane przez dzieci i młodzież pod kierownictwem instruktora świetlicy i przy pomocy rodziców oraz wspólnie śpiewać kolędy. Krótką część artystyczną poświęcono Babciom i Dziadkom z okazji zbliżającego się Ich święta. Wszystkie dzieci otrzymały paczki ufundowane przez firmę EVO-BUS mieszczącą się w Wolicy i słodycze od władz Gminy. Kochanej mojej młodzieży i dzieciom dziękuję za pamięć i niespodziankę, która mnie bardzo wzruszyła. Jesteście grupą naprawdę wspaniałych ludzi, na których pomoc mogę zawsze liczyć. Oby tak dalej.

Wszystkim organizatorom i osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania opłatkowego, sponsorom, rodzicom i dzieciom serdecznie dziękuję i życzę zdrowia i wszelkiej pomyślności w nowym 2015 roku.
Archiwum newsów 2015
Archiwum newsów 2014
Archiwum newsów 2013
Archiwum newsów 2012
Archiwum newsów 2011
Archiwum newsów 2010adres tego artykułu: www.nok.pl/articles.php?id=177